Anna Javoran

Anna Javoran mlada je koreografkinja, izvođačica i dramaturginja iz Novog Sada. U Zagrebu završava izvedbeni smjer suvremenog plesa Akademije dramske umjetnosti, te nakon njega diplomski studij dramaturgije izvedbe.
Djeluje u raznim ulogama – ne iz nužnosti, već potrebe za raznolikošću i višestrukim perspektivama. Kao izvođačica ističe rad sa Sonjom Pregrad na izvedbama D O W L (2021.) i O (2023.), te rad na auto-bio-koreografiji jérôme bel u sklopu projekta STAGES (HNK Zagreb, 2023.). U pozicijama suradnice za scenski pokret i asistentice dramaturgije surađuje s redateljima_cama kao što su Oliver Frljić, Árpád Schilling, Dino Mustafić, Vedrana Klepica i dr., a kao dramaturginja radi sa Mijom Štark (Da nam padne rosna kiša, 2022.), Dorom Pocedić i Lindom Tarnovski (co-lažiranje, 2024.). Povremeno surađuje s portalom Kulturpunkt.
Od njenih autorskih radova najzamjećenija je predstava Strahovi malih razlika (u suradnji sa Viktorijom Bubalo, 2022.) za koje dobija Nagradu strukovnih udruga suvremenog plesa u kategorijama Najbolja koreografija i Najbolja kolektivna izvedba, kao i nominaciju za Nagradu hrvatskog glumišta.

Ivana Ivković

Ivana Ivković je diplomirala na odsjeku dramaturgije na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu 2011. U suradnji s drugim umjetnicima te kao članica umjetničkog izvedbenog kolektiva BADco. suautorica je preko 20 kazališnih, galerijskih i medijskih umjetničkih projekata od 2004. koji su predstavljeni diljem Hrvatske te u nizu europskih zemalja, uključivo na festivalu Steirischer Herbst, u berlinskom kazalištu Volksbühne i na Venecijanskom bijenalu suvremene umjetnosti. Predstave na kojima je surađivala kao dramaturginja dobitnice su nacionalnih nagrada Marul u Hrvatskoj i Ikar u Bugarskoj (2019.). Suradnica je Centra za dramsku umjetnost od 2003. gdje je vodila niz programa, u periodu 2008. – 2012. kao glavna urednica časopisa za izvedbene umjetnosti Frakcija. Objavljivala je u nizu hrvatskih i stranih publikacija (Vijenac, Kretanja, Maska, The Drama Review, TkH, Jungle Juice Magazine, Imagined Theatres…). Dobitnica je više međunarodnih stipendija i rezidencija (Akademie Schloss Solitude, CEC ArtsLink, Global Practice Sharing / Movement Research New York). Redovito predaje, drži radionice, sudjeluje na međunarodnim festivalima, simpozijima i konferencijama. Od 2018. godine radi kao producentica Drame Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Jasna Žmak

Radi kao spisateljica, dramaturginja, scenaristica i psihodramatičarka. Izvanredna je profesorica na Odsjeku dramaturgije Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu gdje je prethodno i diplomirala. Autorica je i izvođačica predstave this is my truth, tell me yours (2023) za koju je nagrađena Grand Prixom Mira Trailović na BITEF festivalu u Beogradu. Kao mentorica i organizatorica vodila je više edukacijskih programa iz domene izvedbene dramaturgije, psihodrame i/ili feminističke kritike.

https://jasnajasnazmak.net

Karla Crnčevic

Karla Crnčevic magistrirala je dramaturgiju na ADU u Zagrebu i filmsku arhivistiku na studiju Elias Querejeta u San Sebastianu. Dugi niz godina radi kao filmska i kulturna radnica u različitim uvjetima proizvodnje. Jedna je od osnivačica i organizatorica Unseen festivala (www.kinounseen.org) koji se bavi prikazivačkim i kulturnim politikama, te revitalizacijom kino prostora.  Njen prvi kratkometražni film Divlje cvijeće prikazan je na više od pedeset međunarodnih festivala (FidMarseille, Zinebi, Dokufest, Kurzfilm Hamburg, Festival dei Popoli, L’Alternativa…), te nagrađen na nekolicini. Njen prvi dugometražni dokumentarni film Zemlja trenutno je u distribuciji. Zanima je memorija kao prostor spekulacije i njen odnos sa pokretnom slikom.

 

kinounseen.org
karlacrn.com

Lucija Klarić

Lucija Klarić diplomirana je dramaturginja, dramska autorica i scenaristica te jedna od rijetkih koja voli pridjev “interaktivno”. Scenaristica je na serijama za djecu i mlade u produkciji HRT (Slonko, Ho ho hotel) i dobitnica potpora za razvoj TV scenarija HAVC-a (Misi Mesi, Elidina galaktička pjesmarica) te suradnica na drugim filmskim i TV projektima. Dramski tekstovi su joj čitani u Hrvatskoj i Francuskoj te redovito surađuje kao dramaturginja na dramskim i plesnim predstavama. Prema njenom predlošku “Čistim život” postavljena je i istomena predstava 2022.godine. Dobitnica je dvije prve nagrade “Mali Marulić” za najbolji orginalni dramski tekst za djecu i mlade (Elidino galaktičko putovanje, Ninja batteur) te nagrade “Words Beyond” za najbolji tekst na hrvatskom jeziku. Dvostruka je laureatkinja Odyssee programa, sudionica programa New Stages SouthEast u organizaciji Goethe instituta (tekst 35 kvadrata ili Nigdjezemska) i rezidentica na više internacionalnih programa (Avignon, Lisabon – Zaratan Arte Contemporanea, Stuttgart – Next Generation, Schone Aussicht, Nova Gorica). Zaposlena je kao koordinatorica umjetničke udruge Centar za dramsku umjetnost. Radila je i kao dramska pedagoginja s djecom i mladima te starijom populacijom (KUC Travno, Točka na i) između čega se i ističe izvedbeni projekt #idalječitam ostvaren u suradnji s učenicima iz domova u Zagrebu. Uz to piše kritike, vodi radionice za profesionalce i amatere i ima jednog velikog medu s kojim je osnovala Ured za zametnute osjećaje.

Mia Štark

Mia Štark (1992.), hrvatska multimedijalna umjetnica.
Djeluje u područjima vizualne i izvedbene umjetnosti: proširene koreografije i izvedbenog predavanja, obično u kombinaciji s video instalacijama, crtežom i/ ili grafikom. Zainteresirana za slojeve humora i apsurda, Štark radove razvija kroz istraživanje društvenih konvencija, tema komunikacije, i tematikama složenosti odnosa – kako međuljudskih tako i onih između ljudi, društva, medija i prirode. Unutar svoje prakse razvija izvedbeni vokabular suptilnog tijela temeljen na svakodnevnim komunikacijskim gestama, inspiriranim plesnim tijelom i izvedbenim predavanjima.
Diplomirala je na Umjetničkoj akademiji u Osijeku i Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu.
https://www.behance.net/starkmia
https://www.portalnovosti.com/mia-stark-zanima-me-ono-ljudsko-u-komunikaciji-sa-strojem
https://g-mk.hr/vijesti/mia-stark-i-bit-cu-ovdje-da-vam-pomognem-waldeinsamkeit/


a

Nataša Antulov

MOLD kolektiv: Dolce far niente, 2014., Ivan Buvinić

Nina Gojić

Nina Gojić bavi se dramaturgijom, uredništvom, organizacijom edukativnih i umjetničkih programa, interdisciplinarnim istraživanjima i pisanjem, uglavnom na izvaninstitucionalnoj sceni u Zagrebu. Piše tekstove o izvedbi i za izvedbu, a voli razmišljati o pisanju kao izvedbi. Piše i pisma. Suradnički razvija istraživačke, procesno orijentirane formate i znatiželje.
Kao aktivna članica strukovne udruge Saveza scenarista i pisaca izvedbenih djela od 2019. do 2023. obnašala je funkciju članice Upravnog odbora i bila uključena u niz aktivnosti vezanih uz poboljšanje uvjeta rada u polju kulture, uključujući izradu strukovnog cjenika, dok trenutno koordinira i organizira redovne programe Kritička dramaturgija (u suradnji s Hanom Sirovicom i udrugom Kurziv) i Aplauz ne plaća stanarinu (u suradnji s Dunjom Kučinac i kustoskim kolektivom BLOK). U Centru za dramsku umjetnost inicira i organizira niz edukativnih, istraživačkih i izvedbenih radova, kao što su redovni edukativni program Mjesečnica, a najrecentniji izvedbeni radovi uključuju predstave nastale horizontalnim autorskim radom: Pravdan Devlahović: Dostaviti n/r g. J. i BARTLBLOB.

Tea Kantoci

Tea Kantoci je kustosica i istraživačica s interesom prema procesualnim, eksperimentalnim, interdisciplinarnim, angažiranim, diskurzivnim, samoizdavačkim, izvedbenim i kolektivnim umjetničkim praksama. Djeluje kao članica kustosko-organizatorskog tima cjelogodišnjeg programa Antisezona u MSU Zagreb te međunarodnog festivala Improspekcije/Poslijesvijet. Također je članica međunarodne radne grupe za digitaliziranje i kontekstualiziranje izvedbenih umjetnosti u sklopu projekta NADA, zatim incijative koje provodi projekt Arhivi odozdo – organizacijsko pamćenje kao element održivosti civilnog društva, te je članica radne grupe incijative Klaonica – platforme koja okuplja 120 umjetnika, kulturnih radnika i desetak umjetničkih organizacija s prijedlogom prenamjene bivše gradske klaonice u prostor za umjetnički rad. Magistrirala je Novinarstvo na FPZG-u, Teoriju i kulturu mode na TTF-u, Muzeologiju i upravljanje baštinom na FFZG-u, te završila Obrazovni program Centra za ženske studije u Zagrebu po programu Karoline Hrge.

Una Bauer

Una Bauer je istraživačica u području izvedbenih umjetnosti, plesa i kazališta, s posebnim interesom za emocije, afekte i društvene dimenzije umjetnosti. Zaposlena je na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, na Odsjeku dramaturgije. Licencirana je grupna terapeutkinja, članica Hrvatske komore psihoterapeuta. Autorica je knjiga Priđite bliže: o kazalištu i drugim radostima (2015) i BADco.: Vježbanje nemogućeg (2021). Sudjelovala je kao suradnica na projektu Naracije straha, a trenutno surađuje na projektu Normanel – normalnost i nelagoda, oba u organizaciji Instituta za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu.

http://www.unabauer.net/

Vida Zelić

Zrinka Užbinec

Zrinka Užbinec (oni/ona) pleše, a u svom se radu koreografski koristi različitim medijima i materijalima. Najčešće odabire kolaborativan rad, zauzimajući se za feministički pogled i emancipatorni potencijal plesnog tijela. Nakon dugogodišnjeg rada na nezavisnoj sceni u Hrvatskoj, završila je MA program Choreography and Performance,, Instituta za primjenjene teatarske studije u Giessenu, Njemačka, te u 2020. provela šest mjeseci kao stipendist Akademie Schloss Solitude u Stuttgartu. Bila je članica kazališne skupine BADco., te jedna koordinatorica ekscene. Zrinka vodi radionice koje preispituju ples i koreografiju kao disciplinarne vještine. Asistentica je na Odsjeku plesa Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu gdje povremeno radi kao gostujući predavač. U 2021. godini, Zrinka započinje umjetnički doktorski studij pri Centru za plesna istraživanja, Coventry University, UK, istražujući koreografiju kroz odnose slatkosti i nasilja.

www.zrinkauzbinec.com